Jak naplnit svá novoroční předsevzetí

Výzkumy ukazují, že pouze 8% lidí naplní svá novoroční předsevzetí. Jak se stát jednou ze světlých výjimek a dosáhnout toho, co jste si předsevzali?

entrepreneur-1426333__180
Je možné jmenovat několik klíčů, které vám na cestě k vašim cílům dozajisté pomohou.

1. Specifikujte své cíle co nejpřesněji. Někdo například prohlásí: „Už se na sebe nemohu dívat, od nového roku na sobě začnu pracovat.“ Co to ale ve skutečnosti znamená? Chcete dosáhnout určité váhy, určitého obvodu pasu nebo určitého procenta tuku ve své svalové tkáni? Nastavení cíle musí být specifické, měřitelné, dosažitelné, akceptovatelné pro všechny, kterých se jakýmkoliv způsobem týká, reálné a časově ohraničené.

2. Měřte pokroky. I psychologové tvrdí, že: “Pokud to nemůžete změřit, nemůžete to změnit“. Je obtížné něco posuzovat, pokud nemáte možnost srovnání. Když ale uvidíte, kde jste začali a kde jste nyní, je to pro vás skvělým zdrojem motivace a nové energie. Stejně tak máte možnost vidět, pokud jste náhodou uvízli na místě, nebo když se vám váš cíl začal dokonce vzdalovat. Potom je třeba zamyslet se nad tím, co je třeba udělat jinak, abyste se opět dostali na cestu vedoucí k vytoužené změně.

3. Buďte trpěliví. Pokrok je jen zřídkakdy lineární. Někteří lidé vidí rychlý pokrok pouze tehdy, když překonají velké překážky. Pro jiné může být počáteční pokrok zoufale pomalý a potom náhle dojde ke zlomu. V každém případě je třeba si uvědomit, že dosažení trvalých změn vyžaduje svůj čas.

4. Sdílejte své cíle s rodinou a kamarády. Kriticky důležitou je sociální podpora. Ke sdílení něčeho, kde předem není dána záruka úspěchu, je třeba velké osobní odvahy a přiznání vlastní zranitelnosti. Pokud však můžete počítat s podporu svého okolí, naděje na pozitivní výsledek se značně zvýší. Ideální je mít někoho, kdo denně nebo týdně zkontroluje váš pokrok. Pokud totiž slíbíte něco jen sobě, slib lehce porušíte, ale vůči druhému je to o poznání horší.

5. Naplánujte si to. Jak často si říkáme: „Nemohu na to a to najít čas.“ Čas však nikdy a nikde nenajdeme. Čas máme k dispozici stále. My se pouze rozhodujeme, jaké činností tento náš čas věnujeme. Vytvořte si tedy z nových cílů prioritu. Návštěvu u zubaře si také musíte naplánovat. Držte se hesla: „Co je naplánováno, to bude uděláno“.

6. Něco je lepší než nic. Nepatříte náhodou mezi ty, jejichž zásadou je uvažování typu „všechno nebo nic“? Takoví lidé si říkají „ No co, ten druhý zákusek si mohu vzít také, když už jsem tomu prvnímu neodolal“. Možný je však i jiný pohled: „Tomu jednomu zákusku jsem sice neodolal, ale ten druhý si už určitě nedám. No a příště si musím dát  větší pozor, abych se zákuskům vyhnul úplně, a dám si místo nich raději kousek sýra“.

7. Když klopýtnete, vstaňte. U boxerů nám to připadá samozřejmé, když jim trenér řekne: „Nevadí, že tě soupeř srazí k zemi, důležité je, jestli znovu vstaneš a bojuješ dál.“ Houževnatost je v jejich případě rozhodující. Nedělejte si proto ani vy z dočasného selhání příliš těžkou hlavu. Pouze si tento neúspěch přiznejte a znovu se vnitřně rozhodněte svého cíle dosáhnout.

Jak je vidět, dosahování cílů není jenom o síle vůle. Je to také o rozvoji správných návyků, dodržování určitých strategií a samozřejmě o trpělivosti.

Chcete-li mít na Vaší cestě opravdu jistotu, že nezabloudíte, ale že se k Vašim cílům skutečně dostanete, vezměte si s sebou také svého průvodce, profesionálního kouče, který vás na této cestě podpoří.

Novinky


entrepreneur-1426333__180

3. 1. 2017

Jak naplnit svá novoroční předsevzetí

Výzkumy ukazují, že pouze 8% lidí naplní svá novoroční předsevzetí. Jak se stát jednou ze světlých výjimek a dosáhnout toho, co jste si předsevzali? Je možné jmenovat několik klíčů, které vám na cestě k vašim cílům dozajisté pomohou. 1.…
Zobrazit více →

11. 8. 2016

Jak na mentální zkratky manažerů

Nedávno jsem se na téma manažerského koučování bavil s jedním majitelem menší firmy. I když o koučování měl již určité povědomí, neměl zatím motivaci vyzkoušet si je na vlastní kůži. Přestože si tento člověk nebyl v dané chvíli vědom…
Zobrazit více →

30. 6. 2016

Co je to angažovanost zaměstnanců

Angažovanost zaměstnance je takový přístup k práci, který vytváří ty nejlepší podmínky pro všechny členy organizace, aby každý den ze sebe dali to nejlepší, v souladu s cíli a hodnotami organizace. Angažovaný zaměstnanec je motivovaný přispívat k…
Zobrazit více →

10. 6. 2016

Deset nejsnazších způsobů, jak vyjádřit ocenění téměř komukoliv

Vyslovte pochvalu (řekněte: “Díky za …“ nebo „Jsem rád, že tě máme v týmu“.) Napište e-mail („Moc jsi mi pomohl, když ..“) Zastavte se u kolegy a zeptejte se, jak se mu daří. Několik minut si prostě jen povídejte a zjistěte, zda něco nepotřebuje. Podnikněte něco společně…
Zobrazit více →

10. 6. 2016

Jak odměňovat zaměstnance, aniž byste utratili mnoho peněz

Jedním z největších problémů, s nímž se dnes podniky a organizace jakéhokoliv typu musí vyrovnávat, je nedostatek finančních prostředků. Žijeme v novém světě, kde jsou v ziskové sféře nízké zisky, příspěvky pro neziskový sektor malé a ve…
Zobrazit více →

10. 6. 2016

Jak poznat, že vaší kolegové potřebují pocítit ocenění

Možná vás obklopují spolupracovníci, kteří potřebují povzbuzení, a vy o tom nevíte. Ne každý na sobě nosí tabulku s nápisem „Potřebuji pocítit, že mám hodnotu“ nebo „ Hrozí mi vyhoření, potřebuji povzbudit“. Někteří z nás…
Zobrazit více →

Kontakt

Ing. Jaroslav Nahodil
+420 724 715 539
Skype: nahodil
e-mail: nahodil@pruvodcepromenou.cz

Napište nám

Zpracovávám...