Jak na mentální zkratky manažerů

Nedávno jsem se na téma manažerského koučování bavil s jedním majitelem menší firmy. I když o koučování měl již určité povědomí, neměl zatím motivaci vyzkoušet si je na vlastní kůži. Přestože si tento člověk nebyl v dané chvíli vědom žádných zásadních problémů, domluvili jsme se na třech zkušebních koučovacích sezeních.

Zajímá vás, jak tato „zkouška“ dopadla?

Ukázalo se, že to pro tohoto manažera bylo velice přínosné rozhodnutí. Na konci naší třetí schůzky mě totiž požádal o pět dalších koučovacích sezení. Zjevně tedy vnímal společně strávený čas jako užitečný. Požádal jsem ho proto, zda by mohl stručně vyjádřit hlavní důvody, které ho vedly k jeho rozhodnutí v naší spolupráce pokračovat.

Můj klient to vyjádřil následovně:

•  dokázali jsme najít problémy, o kterých sice vím, ale nemám je v přihrádce “problém k řešení”
•  tyto problémy si sám sice uvědomuji, ale teprve při našem rozhovoru je začínám kategorizovat a pojmenovávat (samotnému mně to tak dobře nejde)
•  věci, které se mně zdály být neřešitelné, se po rozdrobení na menší celky jeví jako řešitelné
•  tvými otázkami mě nutíš přemýšlet nad věcmi, kde mně moje mentální zkratky poskytují odpovědi, ale při cíleném posouzení věci zjišťuji, že se k tomu dá přistoupit také jinak
•  některé názory si při sezeních upevňuji, jiné zpochybňuji, další přehodnocuji
•  máš dobrý komunikační styl, že mně nedělá problémy být naprosto otevřený
•  mám vůči tobě časové závazky = splním svoje úkoly lépe, než když bych se odpovídal jen sám sobě

A na závěr tento manažer dodal: „Když nad tím teď přemýšlím, tak největší přínosem koučinku pro mě je eliminace mentálních zkratek, které jsou samozřejmě nezbytné a skvěle slouží, ne vždy jsou však dobrým pánem.”

Co k tomu dodat.? Vyzkoušejte a uvidíte sami.

Novinky


entrepreneur-1426333__180

3. 1. 2017

Jak naplnit svá novoroční předsevzetí

Výzkumy ukazují, že pouze 8% lidí naplní svá novoroční předsevzetí. Jak se stát jednou ze světlých výjimek a dosáhnout toho, co jste si předsevzali? Je možné jmenovat několik klíčů, které vám na cestě k vašim cílům dozajisté pomohou. 1.…
Zobrazit více →

11. 8. 2016

Jak na mentální zkratky manažerů

Nedávno jsem se na téma manažerského koučování bavil s jedním majitelem menší firmy. I když o koučování měl již určité povědomí, neměl zatím motivaci vyzkoušet si je na vlastní kůži. Přestože si tento člověk nebyl v dané chvíli vědom…
Zobrazit více →

30. 6. 2016

Co je to angažovanost zaměstnanců

Angažovanost zaměstnance je takový přístup k práci, který vytváří ty nejlepší podmínky pro všechny členy organizace, aby každý den ze sebe dali to nejlepší, v souladu s cíli a hodnotami organizace. Angažovaný zaměstnanec je motivovaný přispívat k…
Zobrazit více →

10. 6. 2016

Deset nejsnazších způsobů, jak vyjádřit ocenění téměř komukoliv

Vyslovte pochvalu (řekněte: “Díky za …“ nebo „Jsem rád, že tě máme v týmu“.) Napište e-mail („Moc jsi mi pomohl, když ..“) Zastavte se u kolegy a zeptejte se, jak se mu daří. Několik minut si prostě jen povídejte a zjistěte, zda něco nepotřebuje. Podnikněte něco společně…
Zobrazit více →

10. 6. 2016

Jak odměňovat zaměstnance, aniž byste utratili mnoho peněz

Jedním z největších problémů, s nímž se dnes podniky a organizace jakéhokoliv typu musí vyrovnávat, je nedostatek finančních prostředků. Žijeme v novém světě, kde jsou v ziskové sféře nízké zisky, příspěvky pro neziskový sektor malé a ve…
Zobrazit více →

10. 6. 2016

Jak poznat, že vaší kolegové potřebují pocítit ocenění

Možná vás obklopují spolupracovníci, kteří potřebují povzbuzení, a vy o tom nevíte. Ne každý na sobě nosí tabulku s nápisem „Potřebuji pocítit, že mám hodnotu“ nebo „ Hrozí mi vyhoření, potřebuji povzbudit“. Někteří z nás…
Zobrazit více →

Kontakt

Ing. Jaroslav Nahodil
+420 724 715 539
Skype: nahodil
e-mail: nahodil@pruvodcepromenou.cz

Napište nám

Zpracovávám...